Blog Post

ЦЕ ЗРОБИЛА ВОНА

ЦЕ ЗРОБИЛА ВОНА
З’явиться книжка про жінок, які створили Україну
06 жовтня 2017 року
Видавництво «Видавництво», вже добре відоме книжкою для дітей про толерантність «Майя та її мами», починає безпрецедентний для України проект під назвою «Це зробила вона». Проект передбачає появу інформації про 100 фахівчинь, які століттями творили історію України у різних сферах, від давнини до сучасності. Основою проекту стане видання двох ілюстрованих томів про 100 видатних жінок України, 50 на першому етапі, та ще 50 – у другому томі, який зватиметься «Це теж зробила вона» і планується на 2019 р. В перспективі планується створення як сайту, так і розмаїтої сувенірної продукції, об’єднаної темою проекту, аж до пересувної виставки містами України і, можливо, закордоном. Історії книжки «Це зробила вона» будуть написані сотнею знакових постатей України, найкращих представників своїх професій і проілюстровані сотнею українських ілюстраторів, дизайнерок, графіків. Пропонована концепція дозволить якнайяскравіше й осібніше презентувати видатних українок, проговорити і зрушити дискримінаційні історичні та сучасні дискурси. Ми вдячні за допомогу з добором імен письменницям Катерина Калитко і Олена Герасим’юк.
Фахові історики та мистецтвознавці співпрацюватимуть з авторами у роботі над двотомником. Конкретні імена – хто про кого пише і хто оформлюватиме – будуть називатися на ресурсах «Видавництва» під гештеґом #цезробилавона уже незабаром.
Добір імен
Одночасно із іменами, які негайно спадають на думку, як-от Лесею Українкою та Марією Примаченко, ми також розповімо, зокрема, про Антоніну Прихотько та Надію Пучківську, і ще про десятки інших науковиць, винахідниць, активісток, бійчинь (так, всі професії будуть подані у фемінітивах). Наша історія повна білих плям, замовчувань і фактів применшення ключової ролі жінок у сферах, буцімто для них не призначених, наприклад, військовій чи академічній. Ми варті того, щоби знати ці персоналії в усій повноті, що українки ніколи не обмежувалися роллю дружин, матерів і берегинь домашнього вогнища. Кожна українська дівчинка матиме гідні культурні моделі для наслідування. Ми також хочемо надати приклад всім українським дівчаткам, що в нашій історії є багато успішних жінок, і що кожна дівчинка може йти своїм шляхом і вибудовувати його за власними інтересами, не зважаючи на ті чи ті ідеології чи соціальні стереотипи.
Зрозуміло що, 100 імен лише частина з тих, хто вартий вивчення і пам’яті. Ми сподіваємося, що «Це зробила вона» спонукатиме до власних пошуків і самовиявлення.
Назва
«Це зробила вона» – не найочевидніший вибір для такого проекту, але, на нашу думку, найбільш вдалий. Назва була запропонована літературознавицею та арт-критикинею Вірою Балдинюк. Жінкам століттями відмовляли в розмаїтих правах, однією з яких була відмова у визнанні. Саме звучання – «Це зробила вона» – набуло в нашій мові звинувачувального, принижуючого характеру – порівняйте із гіпотетичним «Це зробив він». Ми віримо, що це можна і треба виправити і почати доречно з усування неґативу в сприйнятті цієї фрази.
Виконання
Книжки будуть виконані на типовому для «Видавництва» бездоганному поліграфічному рівні з широким залученням розмаїтих ілюстраторських технік. За традицією, спецефектом для цього нашого видання стане можливість використання обох картонних палітурок книжки як трафаретів для стенсилів. Ми вважаємо, що використання гасел книжки як стенсилів не тільки спонукає дівчаток йти до поставлених цілей, а й боротиметься зі зневагою до внеску українських жінок.
Ілюстрації до проєкту виконуватимуться численними авторами зображень на листівках нашого паралельного проекту – БФ «Dobra Lystivka». За три роки роботи фонд закумулював навколо себе широке коло митців як з України, так і за кордоном, тож така співпраця є логічною і очікуваною.
Основний склад команди «Видавництва», яка працюватиме над проектом, лишається незмінним: літературна редакторка Анна Процук, і співзасновники «Видавництва» — арт-директор і дизайнер Ілля Стронґовський, та керівниця проекту Лілія Омельяненко. Летеринг обкладинки та гасла задника забезпечує Закентій Горобйов. Як завжди, у виданні буде використано ексклюзивні шрифти Віктора Харика.
Ідея
Ідея книги народилася навіть ще до появи «Видавництва», в світлі зацікавлення його співзасновника Іллі Стронґовського питанням «а хто ж із видатних імен України вартий дизайнерської уваги». Жіночих імен Ілля нарахував аж два. Леся Українка та Ліна Костенко. Дискусія у фейсбуці докинула ще 10 – письменниці, поетки, співачки. З цієї нагоди Ілля провів власний пошук і зітнувся з неприйнятним для розвиненого суспільства, фактом: жіночий внесок в українську історію є вагомим, імен багато, але суспільству ці персоналії просто невідомі. І якщо в гуманітарній сфері ще можна вибрати з голови півтора десятка відомих імен, то навіть стислий довідник «Видатні українські вчені у світовій науці» (К.: ТОВ “Праймдрук”, 2012) з 66 імен містить згадку аж про двох – біологиню Валентину Радзимовську та історикиню Наталію Полонська-Василенко, з яких більш-менш на слуху лиш остання. Зараз «Видавництво» вирішило змінити цю ситуацію.
Ми свідомо не розкриваємо зараз всіх імен, як героїнь, так і тих, хто про них писатиме, бо кожна з цих людей варта окремого згадування, окремого опису. Тому запрошуємо Вас у режимі реального часу слідкувати за новинами проекту та його новими іменами на сторінці “Видавництва” www.vydavnytstvo.com.
Коментар
«Цей двотомник вагомо акцентує увагу на загальнолюдських цінностях. Він по-особливому демонструє внесок жінок у творення України і наголошує на рівності у здійсненні прав та реалізації власного потенціалу у будь-якій сфері. Жінки, які зрушували і досі зрушують сучасні дискурси, є ключовими постатями, як для юних читачів, так і для дорослих, які часто керуються тими чи тими соціокультурними стереотипами. Для мене створення двотомника “ЦЕ ЗРОБИЛА ВОНА” – подія. Понад п’ять років я викладала дитячу літературу в університеті, де ми зі студентами глибоко аналізували книжки подібні за напрямком (в США книжки для дітей про жінок набули великої популярності з 2000-х). Такі книжки були для нас ключовими, як і ті книжки, які всіляко торкалися рівноправ’я в суспільстві. Мені важить, що цей проект відбудеться. Бути його частиною – неймовірно».
Оксана Лущевська, письменниця, перекладачка, докторка наук у галузі освіти.
Якщо Ви зацікавлені у підтримці цього проекту як автор, ілюстратор, спонсор чи просто хочете запропонувати кандидатуру видатної українки – пишіть нам на [email protected] Ми раді всім пропозиціям.

Залишити відповідь